– Zależy nam, żeby pokazać, że nauka jest bardzo ważną częścią opowieści o świecie, tym współczesnym, tym historycznym, ale też, a może przede wszystkim, o tym przyszłym. Nauka nie hermetyczna, ale otwarta na odbiorcę-widza, na jego potrzeby, ale i możliwości percepcji – tak ideę filmowego przeglądu tłumaczy jego pomysłodawca i organizator, czyli Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego.
Przegląd Filmów o Nauce to gratka dla wszystkich, którzy wiedzą, że „robienie nauki” jest równie ważne, jak opowiadanie o niej. Ale też dla tych, którzy po prostu lubią dobry film. W programie znalazł się krótki, średni i długi metraż. Pokazane zostaną filmy fabularne, dokumentalne, edukacyjne i esej filmowy. Wśród nich te nagrodzone na wielkich festiwalach – MFF Locarno, FPFF w Gdyni, IDFA Amsterdam czy nominowane do Oscarów. Po każdym pokazie zaplanowane są sesje Q&A. Zapowiadają się fascynujące spotkania z wybitnymi postaciami ze świata filmu, nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Trzy bloki każdego dnia
Każdy z trzech dni KOKON-u składa się z trzech bloków. Pierwszy to warsztaty scenariopisarskie – 2,5-godzinne zajęcia prowadzone przez filmowców dla studentów UW. Blok drugi tworzą krótko- i średniometrażowe dokumenty. Blok trzeci to pokaz dnia – wydarzenie kulminacyjne, czyli projekcja pełnometrażowego filmu fabularnego lub dokumentalnego oraz spotkanie ze znanymi postaciami filmu, nauki, literatury, sztuki.
Każdy dzień festiwalowego przeglądu ma swój tytuł. Słowa-klucze, do których organizatorzy i uczestnicy będą odnosić się w czasie dnia, to w kolejności: eksperyment, ziemia, człowiek.
Dzień pierwszy – eksperyment
Dziś na początek warsztat z podstaw scenariopisarstwa: Jak napisać scenariusz naukowy i dlaczego warto się tego uczyć? Zarejestrowane osoby (warsztaty jedynie dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego) dowiedzą się, co to jest logline i jaka droga prowadzi od pomysłu do draftu scenariusza, co to jest treatment i czym się różni od drabinki i synopsisu? Każdy uczestnik przygotuje i zaprezentuje pitch projektu. Warsztaty poprowadzą: dr Ariadna Lewańska, scenarzystka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bartosz Staszczyszyn, scenarzysta ze Szkoły Filmowej w Łodzi/Gildii Scenarzystów Polskich.
Miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Czas: godz. 13-15.30. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.
Na blok krótkich filmów o nauce i jej konsekwencjach złożą się: Komputery, w reż. K. Zanussiego (1967, 12 min) oraz Solaris mon amour, w reż. K. Mikurdy (2023, 47 min). „Komputery” to film wyjaśniający zasady systemu dwójkowego, który jest podstawą działania maszyn cyfrowych (w roli wykładowcy – Marek Piwowski). „Solaris mon amour” natomiast jest dokumentem found footage inspirowanym „Solaris” Stanisława Lema. To osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci, składająca się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60.
W sesji Q&A udział wezmą Kuba Mikurda, reżyser ze Szkoły Filmowej w Łodzi i dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, prof. ucz., historyczka literatury, komparatystka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Miejsce: Sala widowiskowa BUW. Czas: godz. 16-18. Aby wziąć udział w pokazie, należy zgłosić udział – formularz dostępny jest na stronie cwid.uw.edu.pl. Znajdziecie go tutaj https://cwid.uw.edu.pl/krotkie-filmy-o-nauce-i-jej-konsekwencjach-dzien-i/ . Są jeszcze miejsca! Warto się zapisać.
Uroczyste otwarcie
Uroczyste otwarcie Przeglądu Filmów o Nauce KOKON UW nastąpi o godz. 18.30. Wydarzenie otworzą Kanclerz Uniwersytetu Warszawskiego Robert Grey, Filip Marczewski – przedstawiciel Szkoły Wajdy oraz reżyser, scenarzysta, producent filmowy Krzysztof Zanussi.
Pokazem otwarcia będzie Iluminacja w reż. K. Zanussiego (1973, 92 min). To bodaj najwybitniejszy w polskiej kinematografii esej filmowy łączący wątki fabularne, dokumentalne, ale też komentarz naukowy. Pytania o sens nauki i odpowiedzialność naukowca łączą się w nim z filozoficznymi poszukiwaniami absolutu oraz eksperymentami medycznymi i fizycznymi. W prologu filozoficzny sens słowa iluminacja wyjaśnia profesor Władysław Tatarkiewicz.
Po projekcji organizatorzy zapraszają na Q&A z udziałem Krzysztofa Zanussiego, reżysera, scenarzysty, producenta filmowego, dr hab. Joanny Golińskiej-Pilarek, prof. ucz., filozofki z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr hab. Krzysztofa Meissnera, fizyka teoretyka, popularyzatora nauki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Miejsce: Sala widowiskowa BUW. Czas: godz. 18.30-21.45 (18.30 – uroczyste otwarcie, 19-20.30 – projekcja-pokaz dnia, 20.45-21.45 – spotkanie z gośćmi i Q&A). Aby wziąć udział w pokazie, należy zgłosić udział – formularz dostępny jest na stronie cwid.uw.edu.pl. Wystarczy wejść tutaj https://cwid.uw.edu.pl/kokon-pokaz-dnia-iluminacja/.
Patronat honorowy nad Przeglądem Filmów o Nauce KOKON UW objął minister nauki i szkolnictwa wyższego, partnerami przeglądu są Wajda School oraz Gildia Scenarzystów Polskich. Patronat medialny objęły Akademickie Radio Kampus oraz Serwis Naukowy UW. Projekt komunikacji wizualnej wykonała Małgorzata Cichocka-Stelmaska.
Więcej szczegółów na: cwid.uw.edu.pl/projekt/kokon/
